Přebije někdy pivo víno?

Přebije někdy pivo víno? Ve Znojmě to zkusil pivní věrozvěst Šnek!

Když mi minulý týden žena navrhla, že bychom mohli zajet na víkend 15.-17. července do Znojma za její maminkou, tak jsem nebyl nijak proti. Ne snad z toho, že bych byl až tak pod pantoflem, ale proto, že mi tchýně v zásadě vůbec nevadí. Vím, že jsem výjimka a mám asi opravdu štěstí, ale já svoji tchýni navštěvuji rád. Je to vtipná, skvělá a pohotově reagující 81 letá paní se smyslem pro humor, mající ráda pivko, se kterou je radost si pokecat. Navíc Znojmo je krásné město a mají zde úžasná vínka jak k vypití, tak ke koupi a opravdu dobré vínko, tak to já taky můžu, i když pivo je u mne stále na prvním místě…

Tohle jsem na znojemském náměstí nečekal
Tohle jsem na znojemském náměstí nečekal

V pátek se ubytováváme u mé milované tchýně, odpoledne probíráme víkendový program s tím, že se k večeru projdeme ještě Znojmem. Z Masarykova náměstí slyšíme hudbu a tak tam míříme. To mé nepředstírané překvapení mi žena do dneška nevěří! Na celém náměstí mraky lidí a co víc pivní festival! A já o něm opravdu nevěděl! Jdeme ze spodu náměstí a míříme k prvnímu stánku s logem pivovaru Ferdinand a mé překvapení dosahuje vrcholu, aspoň si myslím, ale vrchol má teprve přijít. Ve stánku totiž narážím na kamaráda Bejčka z První Pivní Tramwaye, ale pozor ne jako na návštěvníka, ale jako na obsluhujícího, který mi mezi nepřetržitým čepováním piv představuje Hanze ze Zlejch Časů a Buna z Kulového Blesku!

Tramwayák, ZloČasák a BleskoKulák
Tramwayák, ZloČasák a BleskoKulák

A všichni tři čepují v takovém fofru až oči přecházejí. Mají naraženo 13 druhů piv a doporučují mi Matušku Raptora, s čímž nadšeně souhlasím a mé ženě Kocouřího Sumečka, s čím taky souhlasíme. Těmito pivy je možná už ten vrchol překvapení naplněn, ale vlastně ne, neb ten se dostavuje záhy. Já s Raptorem a žena se Sumečkem se prodíráme davy lidí a nestačíme se divit. Nejdříve si říkám, že všichni okopírovali nápad ALIANCE P. I. V., neb na každičkém stánku je vyvěšen list s popisem právě čepovaných piv, ale při bližším prozkoumání zjišťuji, že jsou to všechno originál Alianční Pivní listy!

Stačí dát na stánek krásnou holku a chlapi pijí to, co čepuje
Stačí dát na stánek krásnou holku a chlapi pijí to, co čepuje

Ale ono vysvětlení je vlastně až příliš jednoduché. Hospoda U Šneka je přece Alianční hospoda a kluci se rozhodli Petru Vachkovi alias Šnekovi s těmi slavnostmi pomoci a tak měli i logicky na všech stáncích Pivní listy! Jak jsem tak procházel po náměstí mezi stánky a sledoval reakce lidí, tak musím poznamenat, že byli z této pivní osvěty naprosto nadšeni! Je to přeci jen vinařské Znojmo pivními speciály či ochucenými pivy nepoznamenané, kde místní znají tak toho svého Hostana a jinak nic moc. A nyní se dočítali o Broumovském Opatu medovém, pepřovém, rakytníkovém, citrónovém, třešňovém či o Ignáci a Zuzaně z Jihlavy, Nuselském bílém a Ejlíku z Chýně, English Pale Ale a Stoutu z Náchoda, Krakonošovi, pšeničném Heroldu nebo o naprosto novém pivu prodávaném zatím jen v Čechách – polotmavé Holbě 11°! Lidé se postavili před stánek, začetli se a pak již s vybraným pivem oslovili obsluhu.

Moderátora oblékli do Holby
Moderátora oblékli do Holby

Odpadalo jim tak to, co je na ostatních pivních slavnostech, kde se čepuje vícero druhů piva, většinou běžný jev. Musíte se obsluhy složitě vyptávat, cože vlastně mají právě teď na čepu, je-li to pivo tmavé či světlé, kolikátka to je atd. S něčím takovým jsem se zatím v takovémto rozsahu na žádných českých pivních slavnostech nesetkal. Tohle mi přišlo jako naprosto dokonalé, informačně vyčerpávající a hodno následování. Zvlášť, když jsme se ženou cca za hodinu procházeli tu samou trasu okolo stánků podruhé a dobrých pět druhů piva bylo již nových a samozřejmě včetně nových Pivních listů! Tady kluci

z Aliance opravdu zabodovali!

Piva se neustále střídala
Piva se neustále střídala

V sobotu Šnekovy pivní slavnosti pokračovaly a tak jsme se opět a rádi po obědě objevili. Náměstí zase úplně plné a lidi si už neměli ani kam sedat a postávali a posedávali na chodnících v okolí. S tím by měl Šnek do budoucna počítat a zajistit například ve spolupráci s městem jednou tolik stolů a lavic!

A není kam si sednout
A není kam si sednout

I produkce hudebních skupin mě příjemně překvapila. Ač jsem podle jména žádnou neznal, tak se o nich a jejich produkci nedá říci nic špatného. Většinou sice nehráli žádnou svoji tvorbu, ale věci převzaté tj. takové, které mají osvědčené a lidi rozezpívající. Myslím si, že právě takováto muzika na pivní slavnosti asi patří a dle hlavně sobotních reakcí lidí vím, že se jim moc líbila a s kapelami si zazpívali. Holt jsou to Moraváci a ti mají to zpívání v krvi.

Hanz vysvětluje přednosti Kocouřího Sumečka
Hanz vysvětluje přednosti Kocouřího Sumečka

K pivům. Kromě již zmíněných, Raptora a Sumečka, kterážto piva jsou naprosto excelentní, jsem ještě ochutnal pepřového Opata, polotmavou novinku 11° Holbu, Chýni i Jihlavu a samozřejmě nemohla chybět pšenice z Heroldu. Na té si pochutnala moje žena nejvíce. Byly to samé ňamky. Škoda jen, že Sumeček v sobotu brzy došel. Kluci mi vysvětlili, že brali vše jen po jednom sudu. Škoda, ale chápu to, bylo potřeba dát lidem ochutnat další a další výborná piva.

Krásný slogan
Krásný slogan

Závěrem bych chtěl organizátorům vytknout jen příliš předčasné páteční ukončení čepování piva (údajně město vypnulo proud?) Ve 22.00 hod. mi to přijde zbytečně brzy. Dále byl naprostý nedostatek stolů a lavic. Na náměstí bylo dle mého odhadu dobrých 700-1000 lidí a kdyby bylo více míst na sezení bylo by jistě i víc.

Hrdina Šnek mezi svými
Hrdina Šnek mezi svými

Do budoucna zbývá jen popřát Šnekovi a klukům z Aliance hodně sil na uspořádání dalšího ročníku v této vinařské oblasti, kde se snažit prorazit s pivem je čin vskutku misionářský

František Štrupl – Sdružení Přátel Piva